GRUZJA – Kachetia i Tuszetia – podróż wszystkimi zmysłami

Michał Leja
Wykładowca

Michał Leja

Czas trwania:11 dni
Grupa: 6–10 osób
Kup

 

Kachetia i Tuszetia
– podróż wszystkimi zmysłami

Dla kochających bogatą kulturę i proste tradycje ukryte w codzienności jej mieszkańców Gruzja jest destynacją obowiązkową: od starych kościołów zapomnianych w gęstych lasach i tych, na rozległych polanach w górach Kaukazu, przez soczyste pastwiska pełne stad owiec i kóz, po wieczorne supry i biesiady z widokiem na rozległe uprawy winorośli.Bliskie spotkania

Gruzja jest prawdziwym wyzwaniem poznawczym: Jak nie ślizgać się po jej powierzchni, a wniknąć w to, co nadaje smak podróży? Kluczem jest chwilowy bezczas, dołączenie do miejscowych tradycji, rozmowy przy ogniu, zanurzenie się głębiej w jednym miejscu. Wybraliśmy region Kachetii, a wraz z nim winnice po horyzont i największe święto Alaverdoba oraz podróż z pasterzami przez hale wysokiego Kaukazu. Wszystko to po to, by być blisko mieszkańców, zrozumieć kulturę poprzez obserwację, przyjrzeć się niepowtarzalnym sytuacjom, a następnie oddać obrazem to, co poza słowem.

Rytm podróży

Początkowo wyruszymy w rzadko uczęszczany, górzysty rejon Tuszetii. Tam przez kilka dni wysoko w górach będziemy uczestniczyć i obserwować codzienne życie pasterzy. Zamieszkamy z nimi   na wiosce, odwiedzimy wysoko w górach na farmie, będziemy  towarzyszyć w pracy, a następnie wyruszymy wraz z nimi ku dolinie, tak by sprowadzić tysiące zwierząt w cieplejsze rejony przed srogą zimą. Drugą część Fotoekspedycji (z aparatem w dłoni) spędzimy na świętowaniu w Dolinie Alazańskiej. Od uczestnictwa w głównym święcie religijnym Kachetii Alaverdobie, przez tradycje jeździeckie po pełne kosze dorodnych winogron i wieczorne biesiady oraz supry z Tamadą. Nie śpieszymy się. To światło wyznacza rytm tej fotoekspedycji, dlatego „wschód słońca” oraz „zachód słońca” to słowa klucze i oś tej wyprawy. Wiemy dobrze, że to, co stanowi esencję wyprawy i dobrej fotografii wydarza się pomiędzy otwartymi przestrzeniami dolin i wieczornych promieni opierających się o zbocza wysokiego Kaukazu. Ta mnogość niewymuszonych i naturalnych sytuacji pozwoli na zrozumienie fotografowanej kultury i świadome działania w przygotowaniu dokumentacji fotograficznej. Tylko naciśnięcie migawki dzieli ulotną chwilę od trwałego wspomnienia .

Uwaga!

Tegoroczna fotoekspedycja wróciła, wszyscy cali i pełni wrażeń.
Wkrótce relacja z wyprawy.

Więcej informacji i zapisy na stronie organizatora

Gruzja

21 września – 1 października 2019 r. Zobacz