BHUTAN – w dolinie Bhumtang

Paweł Chara
Wykładowca

Paweł Chara

Czas trwania:14
Grupa: 6–10 osób
Kup

Rzeczywistość Bhutanu wymyka się porównaniom i opisom. To jak podróż do tego co trwałe i odwieczne, czyste i prawe. Do uśmiechu bez względu na twardość życia i codzienności pełnej magii i prostoty. Jako fotografik pracuje w tym regionie od 2005 roku. Złaziłem tysiące kilometrów w państwach wschodu, jedyne co naprawdę się wyróżnia w tym regionie, to właśnie KRÓLESTWO BHUTANU! Paweł Chara

Rytm podróży

Wschód słońca oraz zachód słońca - to wokół tych pór dnia toczy się nasza wyprawa i właśnie to światło wyznacza rytm podróży. Dlatego często pakujemy śniadanie, bierzemy łyk kawy i o złotej godzinie obserwujemy wyłaniający się z chmur Dzong (klasztor). Zazwyczaj wyprawy po Bhutanie to codzienne zwiedzanie świątyń i muzeum, obecność podczas festiwalu Tsechu w jednym z największych miast jak Thimpu czy Paro oraz noclegi w wyznaczonych hotelach. Ta wyprawa jest inna. Wyruszycie bowiem na większość dni w interior kraju, do duchowego serca Bhutanu – doliny Bhumtang. Tam tradycje nadal zachowały swój pierwotny charakter, a festiwal na cześć Guru Rinpocze jednoczy okoliczne wioski w jednej fieście. To właśnie tutaj znajdują się najstarsze świątynie, a w nich ślady pozostawione przez medytujących świętych. Do tych odległych od stolicy regionów dotrzecie samolotem, oglądając najbardziej spektakularne widoki na Himalaje i nadal dziewicze wzgórza Bhutanu. A po powrocie na zachód kraju, nie zabraknie wyprawy do Taksang, Tygrysiego Gniazda, symbolu kraju, jednak w taki sposób, by być tam sam na sam z mnichami. To wyprawa dla zainteresowanych tradycjami, kulturą oraz przyrodą spoza przewodnikowego szlaku.

Trzy Festiwale i lekki trekking

Odwiedzimy aż trzy festiwale. Jednak nie te, które odbywają się w największych miastach Thimpu czy Paro, ale te w małych, tradycyjnych miasteczkach. Jednym z nich będzie festiwal żurawi. Te majestatyczne ptaki są nieodłącznym elementem życia mieszkańców doliny Phobijka i jej symbolem. Każdego roku w klasztorze Gangtey mieszkańcy doliny zbierają się, by powitać żurawie śpiewem, tańcami, modlitwami i by wiedzę o żurawiach przekazywać swoim dzieciom. Dla mieszkańców to czas radości i spotkań, a dla Nas nieśpieszna moc kadrów.
Ten wyjątkowy program oferuje również kilka lekkich trekkingów w dolinach Paro, Bhumtang i Phobjika. Wychodząc poza większe miasta, wspinając się do niewielkich klasztorów zbudowanych na skalistych zboczach, zatrzymując w wiosce na noc, oddychając rześkim powietrzem gęstych lasów, to wszystko składa się na klucz do zrozumienia kultury i natury odwiedzanego regionu oraz kraju.

Więcej informacji i zapisy na stronie organizatora

Bhutan

listopad 2020 r. Zobacz