MONGOLIA
– bliskie spotkania przy czarze herbaty

Paweł Chara
Wykładowca

Paweł Chara

Czas trwania:12
Grupa: 6–10 osób
Kup

Mongolia – Nomadzi Tsataan

Ta fotoekspedycja to spotkanie z jednym z ostatnich koczowniczych plemion na świecie – Tsataanami, pasterzami reniferów. To także wzgórza Sajanów w zimowej aurze, biel w fotograficznych kompozycjach,  a także mongolskie bazary, których atmosfera rozgrzeje Was i wasze migawki do czerwoności.

Rytm podróży

Nasz rytm podróży będzie wyznaczać wiatr hulający po bezkresie lodowej tafli jeziora Chubsuguł, skrzypienie śniegu pod kołami naszego vana, rozmowy z pasterzami przy wieczornych ogniskach i zimowa aura Doliny Darhadzkiej. Po międzykontynentalnym przelocie do Ułan Bator, a następnie lokalnym locie do ajmaku chubsugulskiego i pokonaniu trasy na odległy, północny kraniec Mongolii, zatrzymamy się w wiosce Tsagaannuur. W okolicy odnajdziemy obóz pasterzy reniferów Tsataanów i na kilka dni staniemy się ich gośćmi. Będziemy świadkami magicznego połączenia człowieka i natury. Będzie to dla nas niepowtarzalna okazja na zbliżenie się do społeczności nomadów i uchwycenia ich codzienności w srogich, zimowych warunkach. Podróżując przez Dolinę Darhadzką, wypełnimy kadry ośnieżonymi szczytami Sajanów i krajobrazami zamarzniętych rzek i jezior. Zimowa Północ Mongolii będzie wybijała rytmy od spokojnych i cichych śniegowych bezkresów po intensywne emocje podczas spotkań z lokalnymi społecznościami. Zapiszemy to wszystko światłem chłodnych dni i ciepłem żarzących się ognisk.

Mongolia
w zimowej aurze 

Na północy Mongolii, blisko granicy z Rosją rozpościera się Dolina Darhadzka – kraina modrzewiowej tajgi. Obszar pełen czystych rzek i niezliczonych jezior. Zimą, na zamarzniętej tafli najgłębszego jeziora Mongolii Chubsuguł powstają nowe drogi przejazdowe łączące jego brzegi. Tędy przejeżdżają samochody, ciężarówki i konne zaprzęgi. Północ ajmaku chubsugulskiego zamieszkuje m.in. koczowniczy lud Tsataanów – pasterzy reniferów.

Rodziny nomadów w ciągu roku przemierzają tereny całej Doliny Darhadzkiej szukając odpowiednich warunków dla swojego stada. Zimą część z nich skupia się w okolicach wioski Tsagaannuur nad jeziorem Dood Cagaan Nuur. Dlatego wyruszamy właśnie w marcu, kiedy wbrew przyjętym stereotypom, zimowe warunki (lód na jeziorze i ubity śnieg) ułatwią nam dotarcie do obozu Tsataanów.

Więcej informacji i zapisy na stronie organizatora

Mongolia

01-13 marca 2020 Zobacz